19 Şub, 2023

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil Uray Reis beyıydı. Annesi İsmet Kadın, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak görev yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Satma’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Dönem Reis beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu gibi soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç sene Rabıtdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonra eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak mezun olmuştur.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in indinde pediatri spesiyalistı oldu. Marifet sonrası çdüzenışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bentlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle baş başa Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne bentlı Çocuk Katkısızlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 seneına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Vasat şarki Fen Üniversitesi Mütevelli Astronomi Mebdekanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Katkısızlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları ciğerin Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedris Yerleşmiş’nun ilk reis beyı olarak görev aldı. Bu görevini takribî 11 sene sürdürdü. Mebdekanlığı döneminde erdemliöğretimde okullaşma tenasüpında hızlı bir arkaış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşhamur sarrafiyeladı. Bilimsel yayınlarda da tehlikeli artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün adetları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuştur. Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Tutum kısmınde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşlarındayken Cihan Mizaç Örgütü’nün bünyeunda görev almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına malik olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Mizaç Asamblesinde 6 sene boyunca Türk delegasyonunun sarrafiyekanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reis beyı ve Asamblenin ikinci reis beyı olarak görev almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç çağ, El Kuruluna da iki çağ riyaset karşılayıcı Doğramacı 1968 senesinde sarrafiyekanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl boyunca reis bey ve umumi dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. Hayatı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu sarrafiyekanlığını yürütürken, Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca sarrafiyekanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Direktörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuştur. Aralarında ABD Birleşik Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve sıhhat bilimleri düzında çok adetda bilimsel makalesi, eser bölümü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok bol derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle namına Amerikan barış, Adalet ve Lezizgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya gibi birgani devletin reis beyı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en erdemli nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve pek çok millî gurur Doğramacı’evet en kıymetli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Eke Millet Meclisi namına Mutluluk Üstün Hizmet Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 salname canı çocuklara, torlaklere ve tüm insanlığa iş aşkıyla evveltir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın pek çok ülkesine verdiği iş ve sunmuş olduğu katkılarla sıhhat, terbiye ve marifet ciğerin yarattığı kurumlarla baştan sona geçekırlanacaktır.

Tags: , , , , , ,

About : admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://istanbulcilingir.name.tr/ https://istanbulhaliyikama.name.tr/ https://izmirtarihi.name.tr/ https://simulasyon.name.tr/ https://encokkullanilansoyisimler.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
puff bar türkiye
Puro Satın Al